Aktualności

Powrót do listy

Czy zdrowe produkty są zawsze zdrowe?

Produkty light, bez laktozy i tłuszczu – istnieje przekonanie, że każdy człowiek powinien je jeść, by zachować zdrowie. Jednak okazuje się, że niektóre z nich na miano „zdrowe produkty” nie zasługują. Jaka żywność może nam szkodzić?

Czy zdrowe produkty są zawsze zdrowe?

Nabiał bez tłuszczu

Szczególnie osoby na diecie redukcyjnej sięgają po całkowicie odtłuszczony nabiał. W końcu od tłuszczu się tyje. Ale nie jest to całkowicie prawdą, ponieważ tyje się głównie od kalorii i rozsądne ilości tłuszczu w diecie są niezbędne. Niestety okazuje się, że produkty spożywcze pozbawione tego składnika nie należą do najzdrowszych. Wchłanianie się witamin rozpuszczalnych w tłuszczach z produktów light jest ograniczone, ponieważ brakuje w tych produktach odpowiedniej ilości tłuszczu, gwarantującego optymalne wchłanianie się tych składników odżywczych.

W szczególności powinniśmy natomiast ograniczyć spożywanie gotowych produktów mlecznych, m.in. jogurtów owocowych 0% tłuszczu, ponieważ często, aby zachować smak, w ich składzie pojawia się cukier, emulgatory, barwniki i bezwartościowe dla zdrowia dodatki. Lepszym rozwiązaniem jest spożywanie mleka czy jogurtów niskotłuszczowych z dodatkiem świeżych owoców, bakalii.

Produkty bez laktozy

Laktoza, w uproszczeniu cukier mleczny, to dwucukier zbudowany z galaktozy i glukozy. Laktoza naturalnie występuje w mleku ssaków, ale jako dodatek pojawia się również w innych produktach, na przykład w czekoladach, płatkach śniadaniowych, ciasteczkach czy margarynach. Bez laktozy znaczy lepiej? Niekoniecznie.

Dieta eliminacyjna prowadzona bez rozwagi (bez uwzględnienia zamienników dla eliminowanych produktów) może prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych. Zdrowe osoby, które trawią ten dwucukier wykluczać produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego. Dieta eliminująca produkty mleczne, jeśli jest źle zbilansowana, może prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych, m.in. wapnia.

Inaczej wygląda sytuacja u osób z zaburzeniami trawienia laktozy, kiedy występują meczące objawy, takie jak bóle brzucha, nudności i wzdęcia. Warto wówczas zastąpić mleko krowie niesłodzonymi napojami roślinnymi np. sojowym, owsianym czy ryżowym oraz wprowadzić do diety więcej produktów, które uzupełnią składniki odżywcze, jakie dostarczały nam produkty mleczne. Bardzo dobrym, a zapomnianym źródłem wapnia jest mak lub bardziej popularne sardynki i szprotki w puszce.

Zdrowe produkty fit?

Szczególnie osoby na diecie redukcyjnej sięgają po pozornie zdrowe produkty fit. Niestety nie wszystkie są dobre dla naszego organizmu. Mogą zawierać zdrowe składniki, takie jak płatki owsiane, nasiona chia czy siemię lniane. Jednak okazuje się, że niektóre produkty zawierają również dużo cukru, syntetycznych słodzików o niepewnym wpływie na organizm czy utwardzanych tłuszczów roślinnych działających promiażdżycowo. Dotyczy to przede wszystkim batoników i płatków śniadaniowych fit. Często zdarza się, że osobom na diecie brakuje słodyczy, dlatego tak chętnie sięgają po „zdrową” alternatywę. Dopóki nie zapoznamy się ze składem produktu, nie możemy stwierdzić, że jest wartościowy bądź nie. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i wybieranie płatków śniadaniowych czy batoników (ale nie tylko!) o jak najkrótszym składzie.

Warzywa i owoce BIO

Żywność ekologiczna jest bardziej korzystna dla zdrowia, jednak warto pamiętać, żeby w miarę możliwości kupować mięso, warzywa lub owoce z certyfikatem. Daje to nam pewność, że są uprawiane i hodowane zgodnie z normami przyjętymi przez Unię Europejską (oznaczone zielonym listkiem). Nie są opryskiwane chemicznymi środkami, a zwierzęta nie są dokarmiane hormonami i antybiotykami.

A może sięgać po zdrowe produkty ECO i Organic? Niestety nieuczciwi producenci czasami wykorzystują te nazwy, nie mając potwierdzenia w postaci certyfikatu. Jeżeli chcemy kupić wartościowe, zdrowe produkty, warto udać się do sprawdzonego warzywniaka lub zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na etykietach.

BIO oferta marki Herbapol

W ofercie marki Herbapol można znaleźć BIO dżemy, syropy i herbatki, posiadające m. in. certyfikaty Ekogwarancji – wiodącej ogólnopolskiej jednostki certyfikującej produkty wytworzone według zasad rolnictwa ekologicznego. Oznacza to, że zostały wyprodukowane z najwyższej jakości BIO składników i będą bardzo dobrym wyborem podczas zakupów!

Produkty Herbapol