Aktualności

Powrót do listy

Dbaj o poziom nawodnienia organizmu – co pić latem?

Dbaj o poziom nawodnienia organizmu – co pić latem?

W trakcie cieplejszych dni nasz organizm zachowuje się specyficznie. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta, a ich niedobór grozi odwodnieniem. Pocąc się tracimy także cenne elektrolity, które należy uzupełniać. Jakie napoje warto pić latem, a jakich należy unikać? Woda mineralna, herbatka z mięty czy naturalne izotoniki pomagają lepiej znieść upały.

Co dzieje się z organizmem w trakcie upałów?

Gdy temperatura powietrza wzrasta, nasz organizm stara się schłodzić poprzez pocenie, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu. Ma to jednak dwie konsekwencje. Po pierwsze, tracimy dużą ilość płynów, co w razie ich nieuzupełniania grozi odwodnieniem. Wraz z potem nasz organizm pozbywa się także cennych soli mineralnych, przede wszystkim sodu i potasu. Konsekwencję stanowi obciążenie układu nerwowego i krwionośnego. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na wszelkie infekcje, osłabienie ma także negatywny wpływ na ludzkie samopoczucie. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji musimy uzupełniać nie tylko wodę, ale również ważne elektrolity. Jakie napoje są najlepsze w trakcie gorących dni. Woda mineralna, herbatka z mięty, tradycyjna herbata?

Woda mineralna

Jednym ze sposobów na upał jest picie wody z dużą zawartością minerałów. Nie można jej jednak mylić z wodą źródlaną, zwykle ubogą w elektrolity, której nadmiar rozcieńcza elektrolity przynosząc wręcz odmienny skutek. Poza tym woda mineralna dostarcza mam przede wszystkim magnezu i wapnia, a w mniejszym stopniu sodu i potasu, dlatego w upalne dni nie powinna stanowić jedynego spożywanego przez nas napoju.

Herbatka z mięty lub zielona herbata

W ciepłe dni powinniśmy dbać także o schłodzenie organizmu. Wówczas dobrym wyborem będzie herbatka z mięty o właściwościach chłodzących i przyjemnym smaku. Liście świeżej mięty możemy również dodawać do innych napojów, na przykład wody mineralnej. Oprócz herbatki z mięty latem warto sięgać także po zieloną herbatę, która chroni organizm przed wolnymi rodnikami, a także pomaga mu lepiej znieść palące słońce. Co ciekawe, herbatka z mięty, podobnie jak zielona herbata, może być pita na ciepło także w upalne dni, gdyż wówczas również przyczyni się do schłodzenia organizmu.

Napoje izotoniczne niekoniecznie ze sklepu

Latem całkiem słusznie sięgamy po izotoniki, które pozwalają nam uzupełnić poziom elektrolitów w przypadku upału, jak również utraconych ze względu na wysiłek fizyczny. Niekoniecznie musimy jednak wybierać napoje ze sklepu. Przykładowo sok pomidorowy, podobnie jak zupa pomidorowa, jest bardzo wartościowym źródłem potasu. Ten pierwiastek uzupełnimy także pijąc owocowe koktajle przygotowane przede wszystkim z moreli, brzoskwiń i gruszek, do których możemy dodać także ogórka i melona.

Jakich napojów unikać w ciepłe dni?

Izotoniki, woda i mineralna i herbata z mięty są dobre na upał. Jakich napojów powinniśmy latem unikać? Nie należy przesadzać z kawą i zwykłą herbatą, ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi i działają moczopędnie jeszcze bardziej pozbawiając nas potasu. Z kolei napoje alkoholowe rozszerzają naczynia krwionośne, co dodatkowo potęguje dyskomfort związany z upałem. Nie warto także przesadzać ze słodkimi napojami o dużej zawartości dwutlenku węgla.

Produkty Herbapol