Aktualności

Powrót do listy

Energetyki – czym są i jak działają?

Energetyki – czym są i jak działają?

Energetyki, jak potocznie nazywamy napoje energetyzujące, zyskały sporą popularność wśród osób znajdujących się w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Sięgamy po nie już nie tylko w przypadku wielogodzinnej podróży samochodem i sytuacjach wymagających długotrwałej koncentracji, jak na przykład nauka do egzaminu lub praca do późna nad ważnym zawodowym projektem. Dla wielu z nas spożywanie napojów energetyzujących przynajmniej raz dziennie stało się rutyną. Zwykle nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak rzeczywiście „energetyki” wpływają na nasz organizm. Czy częste picie napoi energetyzujących jest dla nas korzystne?

Wiele marek, podobny skład oparty na kofeinie

Obecnie na rynku możemy spotkać wiele rodzajów napojów energetyzujących wytwarzanych przez różnych producentów. Zaliczają się do nich popularne produkty znane od lat z reklam telewizyjnych, jak również ich tańsze odpowiedniki, które spotkamy przede wszystkim w dyskontach, często w znacznie bardziej pojemnych opakowaniach. Jak jest między nimi różnica?

Chociaż przeglądając składy poszczególnych „energetyków” można odnieść wrażenie, że mamy duży wybór, w istocie jest zupełnie odwrotnie – prawie wszystkie napoje energetyzujące wpływają na nasz organizm podobnie. Ich działanie opiera się przede wszystkim na wysokiej zawartości kofeiny, która pobudza ludzki organizm.

Kofeina jest bardzo dobrze wchłaniana do organizmu na niemal całej długości układu pokarmowego. Ponadto, dzięki dobremu rozpuszczaniu w wodzie, łatwo przekracza barierę krew-mózg i w ten sposób szybciej odczuwamy skutki jej spożycia. Psychostymulujące właściwości kofeiny poprawiają naszą koncentrację oraz nastrój. W związku z tym, że kofeina blokuje również działanie receptorów odpowiedzialnych za zwolnienie aktywności naszego organizmu w chwili zmęczenia, pijąc energetyki tymczasowo zyskujemy dodatkową energię.

Tauryna i witaminy

Dość często spotykaną w napojach energetyzujących substancją jest tauryna, która w naszym organizmie pełni funkcję neuroprzekaźnika odpowiedzialnego między innymi za stymulację pracy serca i redukcję stresu. Jednak w zbyt wysokich dawkach tauryna zaburza ciśnienie naczyń mózgowych oraz niektóre funkcje błon komórkowych w układzie nerwowym.

W składzie energetyków spotykamy również często witaminy z grupy B, przede wszystkim B2, B6, B12. Odpowiadają one między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego. Jednak w napojach energetyzujących wspomniane witaminy występują w syntetycznej, słabo wchłanianej przez organizm formie, więc nie zastąpią witamin czerpanych z pożywienia lub suplementów dobrej jakości.

Naturalna kofeina i ekstrakt z guarany

Szukając „energetyku”, który opiera się na naturalnych, dobrze przyswajanych przez nasz organizm substancjach, warto sięgnąć po kombinację naturalnej kofeiny i guarany, jaką spotkamy w napoju Green-Up. W połączeniu z naturalną kofeiną znajdującą się w Green-Up, guarana zwiększa nasz poziom koncentracji i pobudza ciało do działania. Ponadto napój stworzony z naturalnych składników i występujący w owocowych wersjach pozwala również delektować się jego smakiem. Szukając dodatkowej energii w przypadku wzmożonego wysiłku psychicznego bądź aktywności fizycznej warto stosować rozwiązania płynące z natury.

Produkty Herbapol