Aktualności

Powrót do listy

Melisa - kiedy warto po nią sięgnąć?

Gdy jesteśmy nerwowi, często bliscy radzą nam z przymrużeniem oka zaparzenie melisy, która pozytywnie wpłynie na nastrój. Porada nie jest przypadkowa i rzeczywiście wiąże się ze sposobem, w jaki roślina wpływa na nasz organizm. Melisa ma szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kuchni. Najbardziej znana jest z właściwości uspokajających, jednak ma wiele innych ważnych zalet. Cenimy ją nie tylko za dobroczynne działanie, ale również pyszny, orzeźwiający smak. Kiedy warto pić melisę i jakie ma właściwości?

Melisa - kiedy warto po nią sięgnąć?

Herbatka z melisy na uspokojenie i zdrowy sen

Działanie tego ziela jest dość szerokie, dlatego warto pić regularnie herbatkę z melisy, która dobroczynnie wpływa na cały organizm. Każdy z nas spotyka się ze stresującymi sytuacjami, które nierzadko wpływają na samopoczucie. W obecnych czasach nie brakuje źródeł stresu. Generują go między innymi obowiązki zawodowe i domowe, problemy rodzinne i szybkie tempo życia wiążące się z ciągłym napięciem. Doba staje się zbyt krótka, a brak relaksu i wystarczająco dobrego snu także przyczyniają się do stresu.

Możemy być rozdrażnieni, znerwicowani i zbyt pobudzeni. Warto czasami zwolnić tempo i sięgnąć po herbatkę z melisy, która da ukojenie naszym nerwom. Działanie uspokajające zawdzięcza olejkom eterycznym. Regularnie spożywane napary z melisy zmniejszą problemy z zasypianiem. Regulując nasz rytm dobowy i śpiąc wystarczająco długo, lepiej przygotowujemy się do codziennych wyzwań. Oprócz właściwości uspokajających cenimy w melisie intersujący smak, dlatego chętnie sięgamy po nią regularnie, a nie tylko w przypadku, gdy pragniemy wspomóc walkę ze stresem i zdenerwowaniem.

Melisa – zastosowanie w kuchni

Melisa lekarska to roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Ze względu na aromat nazywana jest „cytrynowym zielem”. W Europie melisa uprawiana jest od wieków, a w Polsce chętnie hodowana jest nie tylko przez zielarzy, ale również pszczelarzy, ponieważ przyciąga pszczoły, które zagnieżdżają się następnie w ulu. W kuchni wykorzystuje się liście melisy – karbowane, intensywnie zielone i niezwykle aromatyczne. Zbiera się je najpierw w czerwcu przed okresem kwitnienia, a następnie w sierpniu.

Melisę najczęściej spożywa się w formie naparu z suszu, jednak równie pyszny smak mają świeże liście stanowiące interesujący dodatek do wielu potraw. To drugie zastosowanie jest nieco mniej znanej, ale naprawdę godne wypróbowania. Warto zadbać o wysoką jakość herbatek z melisy, aby móc w pełni korzystać z jej cennych właściwości. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wystarczy zalać susz wrzącą wodą i zaparzać około 10 minut. Po tym czasie będziemy mogli cieszyć się delikatnym, ziołowo-cytrynowym smakiem, który większości z nas szybko przypada do gustu. Miłośnicy słodkich napojów mogą również dodać łyżeczkę miodu do ciepłej herbatki. Aby poczuć dobroczynne właściwości melisy, warto ją pić 2-3 razy dziennie. Smak naparu sprawia, że z przyjemnością i z łatwością wyrabiamy w sobie taki właśnie zwyczaj, korzystny dla naszego organizmu.

Produkty Herbapol