Aktualności

Powrót do listy

Ostropest plamisty – czym jest i jak może wesprzeć nasz organizm?

Ostropest plamisty – czym jest i jak może wesprzeć nasz organizm?

Dodatkowe wsparcie dla naszego organizmu jest niezwykle ważne. Niegdyś w tym celu stosowano różnego rodzaju zioła, dzisiaj co raz częściej wraca się do tej tradycji. Z tego typu roślin warto korzystać z wielu powodów. Każda z nich ma nieco inne właściwości. Doskonałym przykładem zioła, które możemy włączyć do codziennej diety, jest ostropest plamisty.

Najważniejsze informacje o ostropeście plamistym
Roślina ta występuje w stanie naturalnym głównie w basenie morza Śródziemnego, Afryce i niektórych rejonach Azji. Jest uprawiana także w Polsce. Znana jest pod kilkoma nazwami. Obok ostropestu plamistego nazywa się także: pstrok, oset Najświętszej Marii Panny, a nawet dziki karczoch.

Ostropest plamisty to wyjątkowa roślina – z jej dolnych liści można przygotowywać sałatki, są bowiem jadalne. Jest uprawiany także jako roślina ozdobna, ze względu na wygląd jego liści (liście ostropestu plamistego są postrzępione i mają cętki), a także to, że kwitnie ciemnoróżowymi kwiatami. Najbardziej doceniany jest jednak jako roślina wspomagająca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Ostropest plamisty – wspomaga i chroni wątrobę
Głównymi substancjami ostropestu, mającymi pozytywny wpływ na organizm są: sylimaryna, a także witaminy C i K.

Ostropest plamisty dzięki zawartości sylimaryny działa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych. Pomaga chronić wątrobę przed działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych. Sylimaryna jest kompleksem flawonoidów, który w znaczącej ilości występuje w nasionach ostropestu. Wykazuje ona właściwości hepatoprotekcyjne, co oznacza, że ochrania wątrobę przed działaniem substancji toksycznych. Po ostropest plamisty powinny więc sięgać osoby, które spożywają leki, a także ciężkostrawne potrawy.

Jaki wpływ na urodę ma ostropest plamisty?
Okazuje się także, że roślina ta może być niezwykle pomocna także przy pielęgnacji. Olej z ostropestu plamistego nawilża skórę, ujędrnia ją i koi ewentualne podrażnienia. Może także wspomóc osoby zmagające się z wypadaniem włosów.

Zalecane spożycie ostropestu plamistego
Na rynku znajdziemy różne formy ostropestu plamistego. Bardzo popularne są oczywiście herbatki, które można spożywać codziennie. Są one bardzo proste w przygotowaniu. Kupić możemy także zmielone ziarenka, całe ziarna, a nawet tabletki. Sposób przyjmowania zależy od nas. Jeśli zdecydujemy się na ziarna, śmiało można dodawać je do jogurtów, sałatek a nawet kanapek. Herbatki ziołowe z ostropestu plamistego są szczególnie wygodną formą jego spożywania – szczególnie dla osób ceniących sobie jego walory smakowe.

Gdzie szukać ostropestu plamistego?
Większość ziół, w tym także ostropest plamisty, bez problemu znajdziemy na sklepowych półkach. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu szybko i skutecznie będziemy mogli wspierać nasz organizm. Ostropest plamisty ma wiele cennych właściwości, wspomaga pracę organizmu. Wybierając najwygodniejszą dla siebie formę przyjmowania oraz regularnie pijąc lub spożywając ostropest plamisty można poczuć, że się dba o swoją sprawność i dobry stan zdrowia.

Produkty Herbapol