Aktualności

Powrót do listy

Dżem, konfitura i powidła – czym się różnią?

Dżem, konfitura i powidła – czym się różnią?

Polacy uwielbiają słodkie owocowe przetwory. W naszym klimacie przez stulecia stanowiły one jedyny sposób, by w trakcie późnej jesieni, mroźnej zimy i wczesnej wiosny delektować się smakiem ulubionych owoców, a także uzupełniać swoją codzienną dietę o cenne witaminy i minerały. Chociaż obecnie w każdym sklepie spożywczym niezależnie od pory roku znajdziemy słodkie dary natury importowane z całego świata, dżem owocowy, powidła ze śliwek czy konfitura wciąż odgrywają ważną rolę w naszym jadłospisie i kulturze kulinarnej. Czym różnią się najpopularniejsze gatunki przetworów owocowych?

Dżem owocowy
Chociaż pojęcie dżem owocowy często w sposób intuicyjny stosujemy zamiennie z konfiturami i powidłami, rzeczywistość jest zupełnie inna. Każdy z popularnych przetworów, niezależnie czy zostają one przygotowane w domu, czy pochodzą ze sklepowej półki, ma swoją charakterystykę i przepis. Dżem owocowy to mieszanina cukrów, wody i pulpy owocowej o odpowiednio zżelowanej konsystencji. Prawdziwy dżem wyróżnia się tym, że w jego składzie znajdziemy zarówno zagotowany owocowy mus przypominający marmoladę, jak również całe owoce, bądź ich lekko rozdrobnione fragmenty.

A skąd znany nam dobrze dżem owocowy czerpie swoją zbliżoną do galaretki konsystencję? Dzięki substancjom żelującym, jak choćby pektynę. W jej miejsce osoby stosujące dietę wegańską lub wegetariańską mogą zastosować agar, jeśli przetwory przygotowują samodzielnie. Obecnie spotkamy na rynku, jak i pośród domowych przepisów, dżemy przygotowane z rozmaitych owoców. Do najpopularniejszych zaliczają się dżemy truskawkowe, malinowe, wiśniowe i porzeczkowe. Doceniamy również smak wieloowocowych kombinacji, zwłaszcza gdy ich proporcje składają się na wyjątkową nutę smaku.

Konfitura
Dżem owocowy nie zawsze musi być wyjątkowo słodki, aby dobrze smakować, czego nie można powiedzieć o konfiturach. W ich przypadku proporcje pomiędzy wodą a cukrem wykorzystanymi do produkcji wynoszą z reguły 500 g cukru na 1000 g wyrobu, a w przypadku konfitury extra nawet 600 g. Do tych, które z natury są bardziej kwaśne, jak wiśnie czy porzeczki, dodaje się więcej cukru, który w konfiturach pełni rolę naturalnego konserwantu.

Przygotowując ten rodzaj przetworu, szczególną uwagę zwracamy na dobór owoców. Po pierwsze, powinny to być najdorodniejsze egzemplarze, w dodatku zachowane w całości, ewentualnie przekrojone na połówki. Po drugie, do przygotowania konfitur nie nadają się owoce, które pod wpływem gotowania tracą swoją strukturę przeradzając się w mus. Z tego właśnie względu nikt nie słyszał o konfiturach jabłkowych czy gruszkowych.

Powidła ze śliwek
Nazwa „powidła ze śliwek” nie pozostawia wątpliwości, z czego powstaje ten produkt. Kluczem do powstania prawdziwych powideł jest prawidłowa receptura, na którą składa się wielokrotne gotowanie aż do całkowitego odparowania wody, a także niewielka ilość cukru. W praktyce powidła stanowią mieszaninę pulpy lub przecieru ze śliwek z cukrami.

 

Produkty Herbapol