Aktualności

Powrót do listy

NAGRODY HERBAPOL ESENCJA NATURY 2021

NAGRODY HERBAPOL ESENCJA NATURY 2021

Podczas uroczystej Gali w warszawskiej restauracji Belvedere poznaliśmy laureatów nagrody Herbapol Esencja Natury 2021. Wydarzenie po raz pierwszy transmitowano na żywo w mediach społecznościowych. Galę prowadziła Agnieszka Woźniak-Starak, a wieczór zakończył koncert Krzysztofa Zalewskiego.

Tegoroczne spotkanie potwierdziło, że jak nigdy dokąd, potrzebujemy natury w naszym życiu. Zjednej strony wyostrza ona zmysły, z drugiej pozwala im odpocząć. Kontakt z nią budzi w nas wrażliwość, inspiruje do działania, daje poczucie sensu zdarzeniom w naszym życiu - tym rodzinnym, jak i zawodowym. Wyzwala w wielu potencjał do przesuwania granic swoich możliwości czy niezgodę na realia, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Bo natura to również stan pierwotny przyrody, niezmieniony przez cywilizację ludzką. 

Kapituła postanowiła przyznać nagrody w następujących kategoriach:

  • NATURA I NAUKA: dr Katarzyna Simonienko, lekarz psychiatra, propagatorka wiedzy medycznej z zakresu terapii lasem, autorka m.in. książki „Lasoterapia”, przewodniczka kąpieli leśnych.
  • NATURA I EDUKACJA:  Fundacja trzy cztery! której misją jest profilaktyka syndromu deficytu natury i usuwanie jego negatywnych skutków. Kluczowym przykładem jej działalności jest pierwsze w Polsce przedszkole leśne “Puszczyk”, działające przez cały rok pod Białymstokiem. Nagrodę odebrały założycielki Fundacji i Leśnego Przedszkola Puszczyk Dorota Zaniewska i Agnieszka Kudraszow.
  • NATURA I MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE: dr Artur Zagajewski, pasjonat roślin ozdobnych dzielący się swoją wiedzą w krótkich filmikach zamieszczanych w mediach społecznościowych.
  • Z NATURĄ PRZEZ ŻYCIE: Karolina Ferenstein-Kraśko propagująca zdrowy styl życia w otoczeniu natury, kontynuująca rodzinną tradycję właścicielka stadniny na Mazurach, otaczająca opieką wykluczone z normalnego funkcjonowania konie. W imieniu laureatki, która nie mogła przybyć na wydarzenie, nagrodę odebrał jej wieloletni współpracownik Tomasz Godek.
  • NATURA W SZTUCE: Urszula Zajączkowska, autorka książki „Patyki i Badyle”, poetka, botaniczka, artystka wizualna.
  • W TOWARZYSTWIE NATURY: Mateusz Waligóra, podróżnik, który jako pierwszy w historii przeszedł samotnie mongolską część Pustyni Gobi. Niedawno pokonał pieszo 1200 km wzdłuż Wisły oraz 580 km polskiego wybrzeża w poszukiwaniu odpowiedzi dotyczących przyszłości naszej przyrody w obliczu postępujących zmian klimatycznych.
  • PIĘKNA Z NATURY: Orina Krajewska, aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź́”, propagatorka medycyny integralnej i holistycznego stylu życia. Została nagrodzona za całościowe podejście do dbania o siebie, wsłuchiwanie się w swoje potrzeby duchowe, psychiczne i fizyczne, dostrzeganie piękna nie tylko w tym, co widzimy na zewnątrz oraz zwracanie uwagi na to, jak mądre jest dążenie do tego, żeby w jak największym stopniu wspierała nas natura.
  • Podczas uroczystości została też przyznana NAGRODA SPECJALNA HERBAPOL ESENCJA NATURY 2021. Otrzymał ją Robert Makłowicz, doceniony za umiejętność dzielenia się naturalną pasją do gotowania, niezmienny entuzjazm, szczery zachwyt otaczającymi widokami, które towarzyszą jego programom od ponad 20 lat, za poczucie humoru i zaraźliwy śmiech, za przypominanie i odkrywanie smaków regionalnej kuchni oraz przywracanie ich kolejnym pokoleniom, za bycie sobą bez względu na wszystko. Laureat, nie mogąc osobiście uczestniczyć w Gali, podziękował za nagrodę wirtualnie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

dr Artur Zagajewski